Menu

Jaký typ okna se hodí pro vaši stavbu či dům?

Stavíte nebo zateplujete dům a přemýšlíte o výměně oken? Při výběru musíte nejdříve rozhodnout, z jakého materiálu budou vaše okna vyrobena. Ten následně určuje jejich cenu, technické vlastnosti, životnost a odolnost, nároky na údržbu nebo celkový vzhled. Přemýšlíte, jaké přednosti mají používané materiály? Co vše zvážit, než se finálně rozhodnete?

 

Představte si, že stojíte ve výrobně oken a máte se rozhodnout pro jeden ze tří, respektive čtyř, nabízených materiálů. Výběr snadný rozhodně nebude. Rozhodnout se totiž bez znalosti problematiky je nejen obtížné, ale především z pohledu investic nezodpovědné. Znát základní specifika a přednosti jednotlivých materiálů oken vám výrazně usnadní rozhodování a ve výsledku také ušetříte.

Ale lze vůbec říct, zda jsou lepší dřevěná, hliníková nebo plastová okna? Každý materiál má své přednosti, hodí se pro jiný typ budov a jsou s ním spojeny rozdílné nároky na servis. Zároveň mechanicko-fyzické vlastnosti, jako je hořlavost nebo součinitel prostupu tepla oknem (Uw), jsou u dnešních oken, bez ohledu na materiál, srovnatelné. Při výběru okna záleží také na vkusu pořizovatele.

 

Dřevěná okna

Dřevěná okna jsou určená pro uživatele, kteří upřednostňují kvality a vlastnosti přírodního materiálu, jeho specifický vzhled a dlouhou životnost. Ta je zaručena moderními výrobními postupy, které do značné míry eliminovaly dřívější nešvary, jako bylo kroucení rámu apod.

Hlavní předností oken z dřeva je právě dlouhá životnost, která může při správné údržbě dosáhnout desítky let. Dále je to zvýšená odolnost proti povětrnostním vlivům a elegantní přírodní vzhled, který zajišťuje kresba dřeva. Všechna dřevěná okna jsou dnes zároveň ošetřena proti napadení dřevokaznými škůdci či plísněmi a upravena tak, aby byla maximálně pevná a tvarově stálá, například při velkých teplotních výkyvech.

Jednou z nevýhod, která v některých případech rozhoduje mezi dřevěnými a plastovými okny je náročnější údržba a servis oken. Jde především o ochranu a renovaci povrchové úpravy, která je náchylná na různé vlivy, např. kroupy či mechanické poškození. 

Plastová okna

Plastová okna mají v dnešní době srovnatelné tepelně-izolační a protihlukové schopnosti, jako okna dřevěná. Jsou vyrobena z plastových profilů (PVC), tedy nepřírodního materiálu, který má vysokou trvanlivost a nabízí širokou škálu barevných variací (případně imitací různých materiálů).

Pokud bychom srovnávali vlastnosti dřevěných a plastových oken, rozdíly najdeme především v odolnosti a údržbě. Plastová okna jsou na rozdíl od dřevěných citlivější na vysoké teploty. Za to údržba plastových oken je takřka nulová, obvykle je stačí čas od času seřídit či promazat kování.

Nutno také podotknout, že ne všechna plastová okna je možné využit u některých specifických typů staveb, jako jsou například pasivní domy nebo průmyslové objekty. Pro rodinné a bytové domy se hodí všechny typy plastových oken, která se vyskytují na trhu.

Hliníková okna

Potřebujete-li pro svůj rodinný domek elegantní nadčasová okna, která vypadají skvěle za každé situace, vaše volba by měla padnout na hliníková okna. Ta se vyrábějí z hliníkových profilů, které se vyznačují vysokou odolností, nenáročnou údržbou a v dnešní době i dostatečnými tepelně-izolačními schopnostmi. Vysoký stupeň izolace zaručuje stejně jako u dřevěných či plastových oken přesná výroba a těsnost konstrukce při doléhání okenního křídla na rám.

 

Jaké další vlastnosti sledovat při výběru okna?

Při výběru se zaměřte především na tepelně-izolační vlastnosti oken. Čím kvalitnější okna nebo dveře pořídíte, tím větších energetických úspor ve vašem bydlení dosáhnete.  Okna a dveře vybírejte také podle náročnosti prostředí, kam je chcete umístit. Pokud pořizujte okna a dveře do prostředí, kde je velký hluk, prach nebo častý silný nárazový vítr nebo déšť, je dobré se poradit s odborníky, které produkty mají nejlepší izolační vlastnosti. Dále je také nutné rozhodnout se o členění oken, o počtu pevných křídel, o počtu otevíratelných dílů, počtu komor v křídle i v rámu, o použitém sklu.

Jaké parametry se vyplatí sledovat?

• Uw – koeficient tepelného prostupu okna
• Uf – koeficient teplené prostupnosti rámem
• Ug – koeficient tepelné propustnosti prosklení
• Rw - zvuková izolace

 

Doporučení: Nevybírejte okna a dveře sami, poraďte se s odborníky!

Přestože si myslíte, že na výběru oken do vašeho bydlení není co pokazit, mýlíte se. Problematika výběru oken je poměrně složitá záležitost a vy sami, pokud nemáte dostatek zkušeností a znalostí, bude pro vás orientace na trhu složitá. Radíme vám tedy, abyste výběr oken do vašeho zrekonstruovaného bydlení nebo do novostavby konzultovali s odborníky. Jednou z možností je konzultace s projektantem stavebního záměru nebo přímo s obchodním zástupcem společnosti, která se výrobou oken zabývá.